Lymfa

Lymfa (míza) je nažloutlá tekutina některých živočichů včetně člověka, která koluje v lymfatickém systému. Má podobné složení jako krevní plazma. Lidské tělo obsahuje asi jeden litr lymfy.

Počátkem lymfatických cév jsou lymfatické kapiláry, tenkostěnné slepé trubice nepravidelného lumina, které tvoří různě hustou síť ve většině orgánů těla. Sbírají tkáňový mok, který se přestupem do lymfatických kapilár stává lymfou. Lymfa je tekutina kolující v lymfatických cévách, sbírá se z celého těla a vrací se do krve. Množství tkáňového moku a lymfy je větší než množství krve; množství samotné proudící lymfy se odhaduje na jeden litr. Lymfa je kapalina skoro bezbarvá, čirá. Složení má podobné jako krevní plazma. Obsahuje méně bílkovin, ale více NaCl než plazma.

Do průběhu lymfatických cév jsou vloženy lymfatické uzliny, které se podílejí na tvorbě lymfocytů a filtrují protékající lymfu. Odstraňují degenerující buňky, protože mají svou fagocytární aktivitu. Odstraňují i korpuskulární materiál různého původu. Částice sazí vdechnuté do plic se dostávají do lymfatických uzlin bronchiálních, kde jsou pohlcovány retikulárními buňkami a makrofágy a často jsou v lymfatické uzlině nahromaděny v tak velkém množství, že uzlina je černě zbarvena. Patogenní bakterie, které byly vneseny do lymfatických uzlin, jsou pohlcovány a destruovány makrofágy. Lymfatické uzliny se významně podílejí i na tvorbě protilátek a imunitních procesech organizmu.

Při různých nemocech bychom na lymfatický systém neměli zapomínat. Určitě zde existuje přímá souvislost s problémy pokožky – celulitida, akné, pokožka s velkými póry. Špatný lymfatický koloběh souvisí s únavou, různými otoky, zatížením jaterním. Játry za den proteče asi 1- 2 litry lymfy. Pokud selže transportní a filtrační schopnost lymfy, pak náš organizmus začne být zatěžován působením látek, které jsou pro tělo škodlivé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *