Vrásky

Vrásky jsou kožní projev stárnutí a povadnutí pleti. Nejčastěji se tvoří na více namáhaných místech na obličejí – např. tam kde se smějeme, mračíme atd.

Vrásky se dělí podle umístění a hloubky.

Škára (dermis) je složena ze sítě kolagenu, která dává pleti pevnost, a sítě pružného elastinu. V téže vrstvě nalezneme také proteoglykany zajišťující její hydrataci. Příčin vzniku vrásek je více. K významným strukturálním změnám ve škáře dochází vlivem fyzického stárnutí. Pleť přirozeně ztrácí pevnost, pružnost a hydrataci.

Vnější vlivy prostředí, jako je slunce nebo smog, tyto změny ještě zesilují, a kůže tak navíc nestárne všude stejně rychle. Stárnutí kůže postihuje jak oblast pokožky, která se v podstatě ztenčuje, tak oblast škáry, kde dochází ke změnám ve stavbě pojivových vláken.

Pokud budeme chtít proces stárnutí zpomalit, pak bychom neměli chodit na slunce nebo do solária. Další možnost, jak zpomalit vznik vrásek, představují kosmetické prostředky, které můžou nahradit některé složky kůže. Přípravky se dělí do několika tzv. generací podle efektu, který v kůži vyvolají.

První generace působí na mělké vrásky, tedy jen na oblast pokožky. Přípravky druhé a třetí generace využívají například vitamíny nebo antioxidanty, které jsou schopné v kůži zadržovat vodu nebo přímo ovlivňovat pojivovou tkáň, a tím vrátit kůži zpět její původní objem.

Moderními metodami 3 generace se dají odstranit i velmi hluboké vrásky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *